top of page

Úsměv do schránky: dobrovolníci posílají seniorům povzbudivé pohlednice


Z celé republiky putují už téměř rok pohlednice do uzavřených domovů pro seniory. Posláno jich bylo již přes 12 tisíc a jejich počet stále roste. Za rozesíláním vzkazů, které podporují osamělé klienty i jejich pečovatele, stojí studenti Masarykovy Univerzity ze spolku Mise naděje.


Jejich projekt Úsměv do schránky propojuje pisatele z široké veřejnosti s více než 170 spolupracujícími domovy. Zapojit se může kdokoliv, stačí navštívit internetové stránky „Úsměvu“, kde naleznete pokyny k odeslání pohlednice.


O projektu

Úsměv do schránky je iniciativou dobrovolníků ze studentské neziskové organizace Mise naděje, která funguje už od roku 2014. Prvotní nápad projektu Úsměv do schránky však přišel na svět až v dubnu roku 2020, kdy začala platit celoplošná opatření kvůli šíření koronaviru.


Cílem projektu je povzbudit prostřednictvím pohlednic klienty z domovů pro seniory, kteří kvůli bezpečnostním opatřením přišli o osobní kontakt s rodinou a dobrovolníky. Ti za nimi v průběhu roku běžně pravidelně docházejí a věnují se nejrůznějším volnočasovým aktivitám.


Důvod, proč projekt vznikl a proč právě pohlednice, komentuje i jeho zakladatelka Eliška: „Projekt vznikl v první vlně pandemie, někdy v polovině dubna, na základě vládních opatření, díky kterým jsme my, dobrovolníci z Mise, stejně jako „naši“ senioři v domově, zůstali navzájem odříznuti. Abychom udrželi kontakt, uchýlili jsme se k dopisům a pohlednicím, protože většina seniorů je bez přístupu na internet, a stejně by bylo složité zakládat na dálku například e-mail. Na pohledy jsou klienti zvyklí, vždyť jsou z dopisní generace, ve které se pravidelně posílaly například novoročenky nebo sváteční přání o Vánocích. Jedna z mých babiček to v menší míře dodržuje dodnes se svými známými z daleka. Já sama pohlednice sbírám i posílám, mám je moc ráda a všichni moji kamarádi vědí, že pohlednice z cest je pro mě největší radost.


Projekt rychle roste

Projekt chce upoutat co nejvíce lidí, kteří budou ochotni poslat pohlednici a vyjádřit tak solidaritu a podporu seniorkám i seniorům ze zapojených zařízení. V současné době je do projektu zapojeno přes 170 zařízení po celé České republice včetně několika nemocnic. V rámci celé akce se podařilo poslat již více než 12 000 pohlednic, počet požadovaných pohlednic ale kvůli hojnému zájmu stále narůstá.


Proč takový úspěch a čemu přičítá tolik poslaných pohlednic dobrovolník Víťa? „Myslím si, že je projekt pro lidi atraktivní, protože se ho můžou zúčastnit i ti, kteří chtějí nějak v současné krizi pomoci, ale třeba nemají čas a energii na nějaké dobrovolničení. A potom je taky zajímavý pro různé kreativce a umělce, kteří mohou vytvořit krásná „mini-dílka“ a k tomu ještě udělat velkou radost seniorům. Ale nemůžu zapomenout ani na rodiče s dětmi nebo dětské domovy. Je spousta laskavých lidí, kteří touto cestou chtějí seniorům pomoci a díky nim se už odeslalo tolik pohlednic.


Seniorům se Úsměv do schránky líbí

Díky zpětné vazbě od samotných zařízení je vidět, že se tento projekt těší velkému zájmu a zaslané pohlednice dělají seniorům v domovech velkou radost. Sami se o tom můžete přesvědčit třeba na facebookové stránce nebo Instagramu projektu, kam přibývají příspěvky několikrát do týdne.


Na těch se podílí dobrovolnice Denča, která dodává: „Zpětná vazba, která nám chodí jak od zapojených zařízení, tak od samotných dobrovolníků, je skvělá. Spousta lidí se na svých pohlednicích doslova kreativně vyřádí, posílají nám je do zpráv nebo nás označují, což je taková dvojitá radost – mít možnost vidět ty krásné pohlednice, které pak putují do zařízení, kde zůstanou vystavené na nástěnkách a nočních stolcích. Kromě jednotlivých dobrovolníků vnímáme ale zájem i ze strany organizací, hradů, zámků, skautských oddílů, školních tříd a podobně. Jsme také rádi, že se lidé mají možnost svými výtvory i navzájem inspirovat nebo se zkrátka jen pochlubit. Moc si to zaslouží. Mimo jiné se postupně snažíme představovat lidem zapojená zařízení nebo zajímavosti ze života seniorů a obeznámit tak naše sledující s problematikou stáří. Největší úspěch ale mívají fotografie seniorů s došlými pohlednicemi, které nám domovy často posílají. Díky těm spokojeným výrazům seniorů totiž víme, že to má opravdu smysl.


Jak se zapojit?

Zapojit se do Úsměvu do schránky může opravdu každý, kdo chce pomoci – jednotlivci i organizace. Stačí navštívit webové stránky projektu a vybrat si v seznamu zapojených zařízení domov, do kterého chcete pohlednice poslat. Následně prostřednictvím krátkého formuláře uvést počet zaslaných pohlednic a konkrétní zařízení, kam pohlednice poputují.


Poté napsat pohlednici dle pravidel „Desatera správné pohlednice“ a odeslat ji na danou adresu. Stejně tak je možné popustit uzdu fantazii nebo zapojit děti, které namísto pohlednic mohou nakreslit vlastní obrázky.autor: Vít Kratochvíl13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page