Naučné články

Spánek může pro mnohé znamenat jen obyčejnou běžnou rutinu. Člověk zkrátka na těch pár hodin "vypne". Kolikrát se stane, že večer usneme, ani se nenadějeme a už je ráno. Čas přeskočil, tělo si odpočinulo. Podle mého názoru se spousta lidí domnívá, že se s námi v průběhu spánku nic extra mimořádného neděje.

Návykové látky způsobují problém, který se týká čím dál více lidí. Bohužel do této skupiny mnohdy patří i děti, které jsou vůči takovým látkám ještě zranitelnější. Jak návykové látky působí na naši psychiku a jak vlastně poznáme člověka pod vlivem?

Žijete nebo pracujete s někým, kdo vás neustále kontroluje, kritizuje, neuznává vaše názory a organizuje vám život? Zesměšňuje vás, všechno ví nejlíp a chce vás měnit? Pak jde o toxický vztah, který je nepříjemný, vyčerpávající a dlouhodobě neúnosný. Jak z něj ven?

Myšlenky jako takové tvoří celý náš den, týden, rok a vlastně celý život. Ovlivňují naše rozhodování v minulosti, v přítomnosti a hlavně budoucnost.

V posledních letech se na nás z televizních obrazovek doslova valí seriály s kriminalistickou tématikou. V těchto pořadech se detektivové a vyšetřovatelé snaží odhalit pachatele trestních činů. Nezřídka se po jejich boku pohybují geniální psychologové, kteří na základě rozmístění věcí na místě činu dokáží bleskurychle odhadnout věk, osobnostní...