Vliv otužování na naší psychiku

06.04.2022

Samozřejmě tady nejde jen chladně o zimu - a to je hřejivé zjištění. Fakt, že otužování se má kladné dopady na tělesné zdraví, víme asi tak nějak všichni. Co ale na to naše mysl a psychická pohoda? Víte, že ledová sprcha nemusí být vždycky jenom odpornej strašák?

Vím to. Proč? Protože sama již pár měsíců okusuji plody otužování. Pokud si tedy kromě jablka v jogurtu, pokusů o jogging se psem, pravidelné jógy a hrsti vitamínů z lékárny přidáte činnost otužování do svého každodenního plánu psychohygieny, můžete tím postupně, ale jistě, získat několik bonusů:

Překonáváte své hranice

Prostě ten skvělý pocit, že jste to zvládli. Že jste zase o něco rozšířili své možnosti a pole působnosti. Vyzkoušeli jste něco nového, možná dost mimo svou zónu pohodlí. Mysl dostala nové impulzy a podněty, na které se může těšit a které může zkoumat, objevovat. Je to dobrodružství vymykající se zajetým kolejím (někdy hodně ubíjejícího) stereotypu.

Zvyšujete důvěru v sebe sama

Zvýšení sebevědomí je příjemný vedlejší efekt otužování, který souvisí i s poklesem míry stresu a úzkostí. Lépe a flexibilněji se adaptujete na neznámo, které lidi v zásadě děsí. Pěstujete si odhodlání a výdrž. A to je silný - hodno obdivu a uznání!

Uvolníte se

A to nejen fyzicky, svalově, ale i psychicky. Zastavíte se, naladíte na přítomný okamžik, tady a teď, a můžete si tak splnit i pravidlo podle učení mindfulness - ono to v té ledové vodě ani jinak nejde. Soustředění se na dech, tekoucí vodu po husí kůži...Veškeré pracovní i osobní boje odtékají a vzdalují se a vy máte prostor pro sebe (konečně).

Endorfííííííny aneb super nálada

Během otužování se taky vyplaví ohromné množství hormonu endorfin, který podporuje pocit štěstí a radosti a tím zlepšuje náladu až do lehké euforie. Takže se člověk postupně stává na ranní studené sprše závislý. Je to taková návyková "droga".

Trénujete vůli

Vytrvalost se hodí při dosahování různých větších či menších osobních i profesních cílů v životě. Trénink trpělivosti se dlouhodobě určitě vyplatí- trvá to, než si zvyknete na chlad, trvá to, než se projeví první změny k lepšímu, než ve sprše či jezírku přestanete řvát Pomóóóc. Ale přijde to.

Budete odolnější

Prohlubujete svou schopnost snášet nepohodu. Budete tak například lépe zvládat změny počasí - různá "pseudo-ochlazení" vás už nerozhází. Nemoci na vás budou útočit méně a méně. Pokud se jim vůbec už podaří proniknout přes vaší nově posílenou imunitní bariéru, bude průběh nemoci mnohem rychlejší a v "soft" formě. Jste zkrátka mocní, ne nemocní!

Určitě se najde ještě mnoho dalších efektů a přidaných hodnot této procedury. Tak - opatrně a každý dle svých možností - otužování zdar! :)

Autor: Mgr. Pavlína Doležalová