Jak fungují sebevražedné myšlenky?

04.10.2021

Myšlenky jako takové tvoří celý náš den, týden, rok a vlastně celý život. Ovlivňují naše rozhodování v minulosti, v přítomnosti a hlavně budoucnost.

Sebevražedné myšlenky nás ale nutí přemýšlet nad tím, jestli je horší život nebo smrt. Na rozdíl od sebepoškozování si člověk uvědomuje, že to chce skončit, že nemá jinou možnost a nevidí jiné východisko ze své situace. Mohou být způsobeny spousty faktory, například silným duševním onemocněním, smrtí blízkého člověka, alkoholismem, zadlužeností, chronickou bolestí nebo dlouhodobou šikanou. S jistotou můžeme říct, že se v tu chvíli u těchto osob vyskytuje ohromná bolest, kterou už nemohou unést, a obrovské zoufalství bez vidiny zlepšení.

Po nějaké době mohou být sebevražedné myšlenky neodbytné a vtíravé. Jedinec se začíná zabývat způsobem, místem, dokonce i časem svého činu. Zahájí hledání správného místa (most, les, koleje, koupelna, ...) a prostředku (léky, provaz, střelná zbraň, ...). Jediná možnost, která se pak zjevuje třeba i jemně a nevinně, je sebevražda.

Sebevražedné myšlenky ovšem ovlivňují i okolí těchto lidí, které je vůči tomu bezmocné, především pokud si neprošlo alespoň něčím trochu podobným. Nedokážou pochopit, proč to chce jejich blízký udělat, ani co se mu honí v hlavě a proč nemyslí na ně, jak jim bude až tady nebude. 

Ale to člověk s tímto myšlením nezohledňuje, myslí pouze na sebe, protože na ostatní už nemá sílu myslet. Chce jim svým odchodem možná i pomoci. A kolikrát se snaží i izolovat od ostatních, protože ho nezvládnou pochopit. Tím se ovšem zoufalství, které zažívá, prohlubuje, nikoho kolem sebe nemá a je zoufalejší a zoufalejší.

Když se člověk s pocitem, že to nemůže být horší neúspěšně pokusí o sebevraždu, probudí se a žije. Je to tak svazující... A zoufalství a bolest, které nemohli být horší, jsou najednou nesnesitelné. Touha vše skončit vlastně trochu opadá, jelikož se objevují spíše vyčítavé myšlenky o neschopnosti a může se objevit i myšlenka, jestli to není znamení.

Nakonec je potřeba říct, že tyto myšlenky se v nějaká míře mohou objevit kdykoliv a u kohokoliv během života. Každý by měl proto mít někoho, komu důvěřuje a kdo mu může nabídnout svou pomoc. Je ovšem důležité si uvědomit, že je mnohdy nejlepší vyhledat odbornou pomoc.

Autor: Sára Miláčková