Sebevražedné myšlenky

04.10.2021

Myšlenky jako takové tvoří celý náš den, týden, rok a vlastně celý život. Ovlivňují naše rozhodování v minulosti, v přítomnosti a hlavně budoucnost.

Sebevražedné myšlenky nás ale nutí přemýšlet nad tím, jestli je horší život nebo smrt. Na rozdíl od sebepoškozování si člověk uvědomuje, že to chce skončit, že nemá jinou možnost a nevidí jiné východisko ze své situace. Mohou být způsobeny spousty faktory, například silným duševním onemocněním, smrtí blízkého člověka, alkoholismem, zadlužeností, chronickou bolestí nebo dlouhodobou šikanou. S jistotou můžeme říct, že se v tu chvíli u těchto osob vyskytuje ohromná bolest, kterou už nemohou unést, a obrovské zoufalství bez vidiny zlepšení.

Po nějaké době mohou být sebevražedné myšlenky neodbytné a vtíravé. Jedinec se začíná zabývat způsobem, místem, dokonce i časem svého činu. Zahájí hledání správného místa (most, les, koleje, koupelna, ...) a prostředku (léky, provaz, střelná zbraň, ...). Jediná možnost, která se pak zjevuje třeba i jemně a nevinně, je sebevražda.

autor: Sára Miláčková