Proč je psychika důležitá?

16.12.2021

    Aneb jak mluvit o duševním zdraví

Žijeme v hektické době, ve které se mnoho lidí snaží všechno stíhat a být neustále produktivní. Společnost nás podněcuje zaměřovat se na výkon a brát si toho na záda příliš. Občas v takovém spěchu zapomínáme myslet sami na sebe a na to, že odpočinek je podstatnou součástí našeho úspěchu a je nezanedbatelný. Abychom mohli na své cestě pokračovat dál, musíme dopřát odpočinek svému tělu i své duši.

Proč je stále více důležité vnímat své pocity a starat se o svou mysl? A proč to mnoho z nás ještě neumí?

Již před nástupem pandemie covid-19 trpělo nějakou formou duševního onemocnění v České republice zhruba 20 % obyvatel. Počet duševně nemocných dle Národního ústavu duševního zdraví vzrostl následkem událostí posledních téměř dvou let na přibližně 30 %. To znamená, že téměř každému třetímu člověku v naší zemi komplikují život problémy v oblasti duševního zdraví.


Ve velké části společnosti se však o těchto problémech stále nemluví, alespoň tedy ne dostatečně. Téma duševních nemocí (potažmo duševního zdraví) s sebou i v dnešní době nese v mnoha částech společnosti určité stigma, které častokrát brání lidem o svých problémech otevřeně hovořit. Důvodů může být mnoho. Duševní nemoci většinou nejsou na první pohled vidět a i z tohoto důvodu je občas bereme na menší váhu než nemoci fyzické. 

S projektem a časopisem Psychomat se snažíme lidem pomáhat o duševním zdraví promluvit a udělat další krok na cestě za duševní pohodou. Časopis obsahuje odborné i sebezkušenostní články. Psaní má v rámci duševního zdraví terapeutické účinky a nic není cennější než vlastní zkušenost, proto se snažíme lidi podněcovat k tomu, aby své příběhy sepsali a sdíleli v časopise. Více o možnosti sepsání článku a zakoupení časopisu najdete na www.psychomat.cz, můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Najdete nás pod názvem Psychomat.cz.

Autor: Veronika Čížková

- šéfredaktorka časopisu Psychomat a studentka psychologie


01/2022 - Lednové vydání 10