Jak mi úzkost mění mysl?

11.01.2022

Cesta k myšlení zenového mistra

ní to zvláštně, že ano? Jak může úzkost navodit klid? Úzkost a vůbec jakákoliv nerovnováha v těle přichází proto, aby nám něco sdělila. Nepoužívám záměrně slovo nemoc ani porucha. Nemyslím si, že na tomto světě existuje někdo porouchaný nebo nemocný. Zkrátka si jen neseme nějakou informaci zabudovanou ve svém těle a mysli a záleží na nás, jak se k ní postavíme.


Moje mysl každý den vynáší na světlo nové a nové negativní myšlenky o mně samotné. Zpočátku mi trvalo uvědomit si, že já nejsem ta myšlenka, že jde jen o vzorec převzatý od společnosti či rodiny. Během dětství a dospívání se staneme takzvaným sběrným dvorem, abychom ho jednoho dne celý vyklidili a vysmejčili. Pak musíme vyhodit vše, co už nám neslouží.


Náhle si uvědomuji, že tohle všechno už jsem se kdysi učila. Ano, to vše jsem četla v buddhistických knihách. Zabývala jsem se svou myslí a velmi důkladně objevovala svou vlastní spiritualitu. Jenže ona jde všechna práce lépe a lehčeji, když venku právě svítí slunce. Takže ta skutečná lekce přichází až v temné noci duše. 

Autor: Bc. Vendula Čermáková02/2022 - Únorové vydání