Co znamenají naše sny?

11.04.2022

Co je to sen?

Moudré knihy říkají, že snění je stav změněného vědomí, ve kterém se na základě vzpomínek a aktuálních starostí, emocí, fantazií a představ vytvářejí obrazové příběhy. Podle wikipedie je sen, cituji: "Zážitek iluzorních hlasů nebo jiných vjemů vytvářených mozkem během spánku v rámci procesu snění." Z řeči odborné je to pro nás smrtelníky přeloženo nějak takto: sen je směsí zážitků z proběhlého dne, naší (ne)dávné minulosti, fantazie, současných starostí, ale i našich nejhlubších tužeb a obav srdce.

Kvůli snům zažíváme někdy hodně silné emoce. Když jsou znepokojivé až strašidelné, říkáme jim noční můry.

Sní každý? Jak sny fungují a čím jsou tak úžasné?

Je pravda, že mnoho lidí si po probuzení svůj sen vůbec nepamatuje, a tak nám opakovaně tvrdí, že měli "bezesnou noc". Některé důkazy však ale svědčí o tom, že předškolní děti a lidé s poškozením mozku sny doopravdy nemají. Pomineme-li tuto skutečnost, sníme všichni. Někteří lidé tvrdí, že sen je strážcem spánku - proč? V čem jsou sny tak úžasné, že dostávají toto označení? Z mnoha studií a knih víme, že spánek se dělí na dvě fáze: REM a non-REM. Tyto dvě fáze se během spánkového cyklu několikrát vystřídají - záleží na tom, kolih hodin spíme. Zatímco ve fázi REM jsou naše sny nejživější, nejbarevnější a tvoří ucelené snové příběhy, ve fázi non-REM bývají sny vesměs krátkodobé, vnímáme je spíše jako záblesky či nahodilé obrazy. Za noc máme klidně i deset snů za sebou, po probuzení si však pamatujeme jen část, která nás něčím zaujala nebo vůbec nic. Zaujmout nás může buď svojí realistickou podobou nebo naopak kreativitou našeho vlastního nevědomí. Snad každému z nás se minimálně jednou za život stalo, že se nám zdál realistický, živý sen a uprostřed dění se objevilo něco, čemu jsme se i během spánku museli ve vlastní mysli zasmát. Stavu, při kterém si během snění uvědomujeme, že se jedná o sen a můžeme jej vědomě ovládat, se říká lucidní snění. 

Mnoho lidí trápí opak a to je, že svůj sen vůbec ovládat nesvedou a je to pro ně spíše "film", na který se nemohou přestat dívat - jako by byli donuceni. Proto se občas stane, že se nám promítají věci, kterých se bojíme a ze snu se rázem stává noční můra. V nejhorším případě jsou sny tak živé, že si ráno neuvědomujeme, zda se to opravdu stalo, či ne. Příkladem takto živého snu může být to, že se nám zdá o hádce s dobrým přítelem a v práci, či ve škole se s ním pak bez důvodu nebavíme. Později, až jej vyslechneme, pak zjistíme, že se žádná hádka neuskutečnila a při většině se cítíme trapně a omlouváme se. Takové sny jsou pak často doprovázeny nepříjemnými pocity. Jak čelit těmto nepříjemným pocitům a nenechat sny ovládat naši náladu? Jednoduše. Musíme se na chvíli uklidnit a zavzpomínat - jaký vztah mám s osobou, o které se mi zdálo? Je možné, aby se toto stalo? Odpovídá to jeho stylu chování? O čem jsem přemýšlel/a před spaním?

Výklad snů

Mnoho našich snů se nám z nějakého důvodu zachytí v paměti. Proč? Něčím nás zaujmou. Buď nás něčím překvapí nebo naopak ujistí. V některých případech na něco upozorní. Proto si chceme sny tzv. vyložit a zjistit jejich význam. Na výklad snů existuje mnoho knih (snářů) a metod. Která je nejosvědčenější? Čemu věřit? Na to neexistuje správná odpověď. Každý věříme něčemu jinému. Co ale můžeme udělat všichni, abychom si uvědomili, co nám chtěl sen říct? Zde je příklad.

Zdá se nám o babičce, kterou jsme navštívili naposledy na Vánoce minulého roku. Vidíme ji, jak peče bábovku nebo uklízí. Vidíme ji, jak se stará o zahradu a nakupuje.

Mnoho z nás si takový sen může mylně vyložit tak, že se babičce něco stalo a tohle je upozornění. Začneme zbytečně zmatkovat. Nemusí to třeba znamenat vůbec nic špatného. Naše nevědomí nám tímto způsobem může naznačovat, že se nám po ní stýská a během práce a shonu, co jsme teď měli, jsme na ni zapomněli a napadne nás, že bychom za ní měli zajet. Ve velkém množství případů se tento výklad nejvíce osvědčil. Uvedu další příklad a zkuste si jej tímto způsobem nejdříve vyložit sami, pak až čtěte dále.

Už několik dní máte spoustu práce a nemáte čas na svého věrného, letitého psa Berryho.

Když usnete, zdá se vám o něm sen. Jste spolu na výletě v horách. Je překrásné počasí. Pobízíte Berryho, aby šel za vámi a hodíte mu míček. Ten se však nešikovně odrazí a spadne někam dolů do příkopu, kde je hluboký spád. Berry je hrou zaslepený a vrhá se přímo do příkopu. Zděšeně běžíte za ním a voláte na něj. Slyšíte jen divoké šplouchání vody, jak se Berry snaží neutopit v hluboké vodě.

Jak byste si takový sen co nejlépe vyložili?

V první řadě by ve vás sen měl vyvolat pocity viny. Sen by vám měl připomenout fakt, že tu s vámi Berry nebude žít věčně a zaslouží si trochu pozornosti po celém dni, kdy je doma sám. Také vám může sen naznačit, že byste rádi jeli někam pryč z města a pročistili si hlavu na čerstvém vzduchu v přírodě. Může vám poradit, že jste přepracovaní a potřebujete chvíli klid.

Rada na závěr: Kolik minut spánku po obědě si dopřát, aby to bylo co nejvíce efektivní?

Půl hodina by měla být pro načerpání energie, hodina a půl by nás měla nejen nabudit energií a dobrou náladou, ale měli bychom si i odpočinout a rozvíjet kreativní myšlení (vystřídají se všechny spánkové fáze).

Autor: Aneta Doné