Co je strach z promeškání?

13.01.2022

FOMO - Fear of missing out

Dnešní doba je zvláštní. V jednu chvíli můžeme sedět a bavit se s přáteli v nějaké restauraci a zároveň díky sociálním sítím sledovat dění na večírku v jiném městě. Dostupnost online světa nás neustále svádí k tomu, abychom byli ve střehu, kontrolovali, co se kde zrovna děje, a hlavně, aby nám nic neuteklo. Lidé těžce nesou věty jako: „No, tohle nepochopíš, to bys tam tehdy musel být!" nebo „Počkej, ty fakt nevíš, o čem mluvím? Vždyť to bylo úplně všude!" A tak se někteří snaží o nemožné: být na více místech najednou, být u všeho, co se děje. Ale není to spíše tak, že nakonec nejsme vlastně nikde doopravdy? 

FOMO: Strach z promeškání

Zkratka FOMO vychází z anglického Fear of missing out, do češtiny bychom tento termín nejlépe přeložili asi jako strach z promeškání / ze zmeškání. Častěji se ale i v našem prostředí setkáváme právě se zkratkou FOMO. Za tou se skrývá syndrom, pro nejž je typický neustálý strach, že nám něco důležitého uteče, že u něčeho významného nebudeme. Projevuje se silnou úzkostí, roztěkaností, podrážděností nebo nerozhodností.


Jak si to ale představit v praxi? FOMO může mít mnoho podob, rozhodně nemusí být spojeno jen s online světem (ačkoli popularita sociálních sítí tomuto syndromu značně nahrává). Typickým příkladem projevu syndromu FOMO je bezcílné scrollování na telefonu. Člověk vezme do ruky mobilní telefon, otevře svou oblíbenou sociální síť a chvíli scrolluje. Poté telefon odloží, aby ho hned vzápětí vzal znovu do ruky a obsah stejné sociální sítě zase zkontroloval. Nic nového? Raději, to aktualizuji znovu. A teď? Pořád nic?


Autor: Mgr. Barbora Janovská

- psycholožka online poradny MOJRA.cz

www.mojra.cz02/2022 - Únorové číslo