Co je láska? A jak se na ni dívá psychologie?

08.01.2022

Začnu tou první, možná nejčastější odpovědí - „Láska je pouze emoce."

Začnu tou první, možná nejčastější odpovědí: „Láska je pouze emoce." Emoce trvají z fyziologického hlediska pouze 90 vteřin. Říkáte si, že je to hloupost? Že dokážete být smutní nebo naštvaní klidně i týdny? Máte samozřejmě pravdu, to ale není emoce samotná. Může za to naše tendence se tak trochu týrat a neustále si opakovat, připomínat a rozvíjet situaci, která nám danou emoci způsobila. 

Zajímavostí je, že to děláme prakticky pouze u negativních emocí. Dokola přemýšlíme nad tím, jak nás například zradil partner, a říkáme si, jak to zničilo naši budoucnost, naše plány a zároveň naši minulost, protože najednou se veškerý ten čas strávený spolu stal lží. Takto se pouze udržujeme v kolotoči neustálého prožívání té dané emoce.

Když ale milujeme, nepřihazujeme pomyslná polínka do ohně, kterému říkáme láska. Takže už z tohoto hlediska to nemůže být láska jen emocí! Je tu ale ještě další důvod. Každý, kdo miloval, musí vědět, že v lásce zároveň můžeme zažít celé spektrum dalších emocí. 

Není tak složité si představit, že jste naštvaní na svého partnera, protože přijel pozdě a kvůli tomu nestíháte své plány. Nebo že jste se naopak potili v obleku, připraveni vyrazit na ples, zatímco vaše drahá polovička za poslední půlhodinu několikrát slibovala, že už je skoro hotová. I přesto, že v tu chvíli cítíme hněv, neznamená to, že svého partnera nemilujeme.

Stejně tak láska nepomíjí, když cítíme smutek, jelikož jsme od sebe odloučeni, třeba z pracovních důvodů. Anebo když se naopak radujeme, protože se opět vidíme. Při lásce můžeme pocítit nebo i strach, když se například stane nějaká nehoda.  

Příkladů by se dalo najít stovky. Kdyby tedy láska byla emoce, mohli bychom během ní zažívat i všechny tyto další pocity? Dokážete být smutní, když jste veselí, nebo naopak? To přece nejde, že?  

Někdo by zase mohl říct, že láska je pouze chemická reakce těla, která má za úkol vést k reprodukci. I takový názor jsem už slyšel. Chemické reakce v těle ale probíhají neustále. Od základních funkčností počínaje až k něčemu tak komplexnímu, jako je láska. Nemusíme ale zacházet do biologie, abychom pochopili, že toto je až příliš zjednodušující a vlastně nicneříkající definice.

Autor: Jan Urbánek 

- profesionální kouč a business development specialista

Instagam: @osobnirust


02/2022 Únorové vydání 11