Užitečné tipy pro small talk

15.02.2022

Small talk - rozhovor o nepodstatných věcech. Tento rozhovor je ovšem velmi důležitý při seznamování se a obecně při komunikaci s lidmi, jež moc dobře neznáme. Je to jednoduše něco, co zažil snad každý. Někteří lidé, hlavně ti introvertnější z nás, však zažívají během small talku nepříjemné pocity a mohou se cítit během této činnosti nekomfortně, až úzkostně. Pokud se chcete ve small talku zlepšit nebo ho jen zvládnout s větším klidem, níže najdete sepsaných 8 tipů, jak tento druh hovoru vést lépe.

1. Řekněme, že poté, co přijdete do společnosti, kde je mnoho neznámých lidí, se s vámi jeden z nich začne bavit. Když s někým poprvé konverzujete, zkuste pamatovat na to, abyste byli během vašeho prvním rozhovoru příjemní a pozitivní, negativita nedělá zrovna dobrý první dojem. Jednoduše zkuste být přirození a nenucení, nepropadejte panice.

2. Pokud jste přišli do zmíněné společnosti a nikdo vás zatím neoslovil, vyberte si někoho, kdo vypadá přístupně a začněte s ním hovořit. Nepřemýšlejte o tom, jednoduše si vyhlédněte "oběť" a nenuceně k ní vykročte. V průběhu konverzace pak zkuste nemyslet jen na sebe, na to, jak je small talk otravný a namáhavý, naslouchejte druhému a nalaďte se na jeho vlnu, věnujte mu právě tolik pozornosti, kolik jen v daný moment můžete.

3. A jak by měla znít první věta? Úplně obyčejně a klidně až vágně. Začněte třeba počasím, komentářem ohledně místa, kde se právě nacházíte, upřímnou pochvalou či jen představením své osoby. První krok je vždy ten nejdůležitější, ale po něm už je vše jen jednodušší.

4. Buďte k lidem, se kterými se bavíte, upřímní a otevření, aby se s vámi cítili dobře a mohli jste si mezi sebou budovat důvěru. Tady však pozor, je dobré být upřímný jen do té míry, kdy se při tom budete cítit komfortně. Pokud vnitřně cítíte, že byste něco říkat neměli, prozatím o tom mluvit nemusíte.

5. Když s někým vedete small talk už delší dobu, může být takové povídání o ničem... no, dost o ničem. Pokud si s dotyčným máte zájem povídat i nadále, přejděte k historce ze svého života. Historkou můžete šikovně navázat na něco, o čem váš konverzační partner právě mluvil, je ale třeba zvolit dobrou historku k tématu. Vyprávěním čehokoli ze života můžete konverzaci skvěle posunout.

6. Jestliže nevíte, o čem mluvit nadále, staňte se slovním detektivem. Tím můžete být tehdy, když svého konverzačního partnera dobře posloucháte, a poté, co zmíní zdánlivě mimochodem nějaké neznámé místo nebo například osobu, není od věci se doptat. Uvidíte, že to druhého v mnoha případech také potěší.

7. Nejdůležitější je zmínit to, že nejde ani tak o obsah samotné konverzace, nýbrž o to, jak dlouho samotná konverzace trvá a jaké díky ní vzniklo propojení mezi osobami. Chápete správně, většina rad uvedených výše je v návaznosti na tento bod úplně nepodstatná.

8. A jak konverzaci ukončit? V případě, že jste již dosáhli cíle, kvůli kterému byla konverzace započata, můžete zkrátka říct: "Rád/a jsem tě poznal/a, moc hezky jsem si s tebou popovídal/a. Ted' se jdu se podívat, co dělají moji přátele. / Pojďme se podívat, co dělají ostatní." A tak se s klidným srdcem vzdálit vstříc dalším příjemným rozmluvám.

Autor: Karolína Ribárová